Świat nowoczesnego biznesu Poznaj go!

Czego potrzebujemy do samodzielnego prowadzenia małej księgowości oraz co nam bardzo w tym pomaga?

Osoba, która zdecydowała się na otworzenie swojej firmy, powinna pamiętać o tym, że nawet niewielka firma powinna prowadzić swoją rachunkowość. Rachunkowość małych spółek zazwyczaj nazywana jest małą księgowością.
Jeśli chcesz, aby prowadzona ona była poprawnie, musisz jej prowadzenie przekazać profesjonalnej księgowej.


Mała księgowość (polecana księgowość Płock) polega na prowadzeniu księgi dochodów i rozchodów, jeśli spółka jest opodatkowana podatkiem liniowym albo jest opodatkowana według skali podatkowej oraz na prowadzeniu ewidencji dochodów, jeżeli spółka jest opodatkowana ryczałtem. Obie ewidencje mogą stanowić podstawę do rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Co poniektóre podmioty powinny prowadzić ponadto dodatkowe ewidencje np. środków trwałych czy też rejestru kilometrów przejechanych przez zakładowy pojazd. Jeżeli taka firma jest płatnikiem opodatkowania VAT, wtedy niewielka rachunkowość zobowiązuje ją do posiadania ewidencji zakupu oraz sprzedaży VAT. Na podstawie tego rejestru, podatnik wypełnia deklaracje VAT-7, jeśli rozlicza się co miesiąc, albo VAT- 7K, jeżeli rozlicza się kwartalnie. Tego typu deklarację trzeba wypełnić oraz złożyć w Urzędzie Skarbowym do 25 dnia każdego miesiąca. Ułatwieniem może tu być możliwość przesyłania deklaracji VAT zdalnie za pomocą systemu rachunkowego on-line.


auto na drodze
Napisał: assilem4
Na podstawie: http://www.flickr.com


Kolejnym elementem księgowości małych podmiotów, są opłaty ZUS. Firma, która nie zatrudnia pracowników, jest zobowiązana do płacenia opłat ZUS do 10 dnia dowolnego miesiąca za poprzedni miesiąc. Termin przedłuża się do 15 dnia miesiąca, jeśli spółka zatrudnia członków personelu. Można by zdecydować się na samodzielne prowadzenie małej księgowości. W takiej sytuacji oszczędzimy na zatrudnianiu profesjonalnej księgowej. Pomocą mogą być tutaj na pewno aplikacje dostępne w internecie.
Takie programy oferują okazję nie tylko sporządzania faktur, ale również oferują możliwość wyliczenia należności podatkowych jak i sporządzanie wymaganych deklaracji. Dzięki aplikacjom prowadzenie małej rachunkowości jest o wiele prostsze. Niezbędny jest tylko komputer i dostęp do Internetu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-12-31 05:22:16
Tagi: program, Internet, czas

Artykuły

Tematyka

Artykuły archiwalne

Wpisy

Polecane wideo

O serwisie

Jeśli planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą, już ja prowadzisz lub po prostu chcesz rozwijać się jako pracownik i człowiek to nie mogłeś lepiej trafić. Nasz serwis internetowy przeznaczony jest dla wszystkich przedsiębiorczych ludzi, którzy pragną poznać świat biznesu i rozwijać się razem z nim.