Świat nowoczesnego biznesu Poznaj go!

Ktoś poprosił cię o poręczenie kredytu? Miej na uwadze, żeby przemyśleć taką pomoc, bo może się to dla ciebie bardzo niedobrze zakończyć

Poręczając komuś kredyt nieczęsto bierzemy pod uwagę konsekwencje swojej decyzji. Jesteśmy przekonani, iż kredytobiorca sam spłaci swoje zadłużenie, zaś nasze poręczenie to tylko formalność. Dramat pojawia się zwykle w późniejszym czasie, kiedy to od nas bank zażąda zwrotu zadłużenia. Sprawdźmy jakiego rodzaju przysługują nam w takim momencie prawa.


finanse
Napisał: Butz.2013
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jak kredytobiorca kończy regulować zaciągnięty kredyt bank wzywa żeby zapłacił żyrant. Musimy pamiętać, iż nie jest to jednoznaczne z uznaniem przez bank kredytobiorcy za niezdolnego do spłaty. Bank oczekuje, iż poręczyciel zapłaci kredyt dobrowolnie, oszczędzając tym samym bankowi konieczność wszczęcia postępowania windykacyjnego. My, jako żyranci posiadamy prawo żądać od kredytobiorcy zwrotu wszelkich poniesionych przez nas zobowiązań finansowych. Można to jednakże wykonać dopiero, gdy faktycznie je poniesiemy. Jeśli spłaciliśmy określoną część zadłużenia, to w chwili obecnej możemy domagać się zwrotu jedynie tej części. W sytuacji, kiedy egzekucja poniesionych przez nas opłat okaże się nierealna z powodu niewypłacalności kredytobiorcy, pamiętajmy, że nakaz zapłaty obowiązuje przez 10 lat w ciągu których można w każdej chwili wznowić egzekucję: czytaj o zarzutach od nakazu zapłaty.


Jednocześnie samo roszczenie obowiązuje tylko przez 3 lata, w ciągu jakich możemy założyć sprawę sądową. Jak poręczycieli jest wielu bank jest w stanie zażądać spłaty kredytu jedynie od jednego z nich, co daje mu prawo domagać się od innych zwrotu poniesionych kosztów w równych częściach.
finanse
Napisał: Images Money
Na podstawie: http://www.flickr.com
Później oczywiście każdy z nich jest w stanie zażądać zwrotu środków od kredytobiorcy. Wobec przedstawionych trudności warto jednak dobrze zastanowić się komu poręczamy kredyt. W tego typu sytuacji niestety nie przysługują nam prawa, jak zarzuty od nakazu zapłaty, bo tego rodzaju umowa jest tak ustalona, by ktoś opłacił należność.

Gdy więc będziemy próbowali komuś pomóc zastanówmy się, czy sytuacja tego rodzaju nie sprawi nam większych kłopotów niż to warte, i czy rzeczywiście jesteśmy w stanie zaufać konkretnej osobie. Sporo już było sytuacji, gdy ktoś chciał dobrze, a wyszło tak, iż stracił wiele pieniędzy. Nie działajmy pochopnie, zawsze przemyślmy swoje działanie. Dzięki temu oszczędzimy sobie niepotrzebnych problemów finansowych, a w konsekwencji będziemy wiedli bardziej spokojne życie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 14:30:50
Tagi: finanse, umowa, kredytobiorca

Artykuły

Tematyka

Artykuły archiwalne

Wpisy

Polecane wideo

O serwisie

Jeśli planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą, już ja prowadzisz lub po prostu chcesz rozwijać się jako pracownik i człowiek to nie mogłeś lepiej trafić. Nasz serwis internetowy przeznaczony jest dla wszystkich przedsiębiorczych ludzi, którzy pragną poznać świat biznesu i rozwijać się razem z nim.