Świat nowoczesnego biznesu Poznaj go!

Czym jest system bankowy i jak prezentuje się teraz bankowość w Polsce?

System bankowy charakteryzuje obecnie całokształt każdych instytucji finansowych oraz bankowych, oraz także reguły, które drobiazgowo definiują ich stosunki z otoczeniem. Podstawą systemu bankowego jest oczywiście bank centralny wraz z bankami komercyjnymi, które sprawują jeden złożony układ. System bankowy określa też liczbę oraz typ rozmaitych placówek bankowych, które funkcjonują na terenie danego Państwa.
bankowość mobilna
Napisał: downloadsource.fr
Na podstawie: http://www.flickr.com
Współcześnie zdołamy wyszczególnić pięć fragmentów systemu bankowego, w skład jakich wchodzi bank (dobre konta bankowe) kierowniczy, banki operacyjne oraz banki centralne, dodatkowo pośród fragmentów systemu bankowego znalazły się także kasy oszczędnościowe wraz ze spółdzielczością kredytową.karty bankowe
Napisał: frankieleon
Na podstawie: http://www.flickr.com
System bankowy spełnia też kilka nadzwyczaj ważkich ról. Między innymi możemy wymienić funkcję rozliczeniową, stymulacyjną, alokacyjną, prócz tego ważkimi funkcjami systemu bankowego są również rola regulacyjna i emisyjna, funkcja depozytowo - kredytowa i także rola finansowo - doradcza.

Na świecie panują dziś dwa modele systemów bankowych - model anglosaski oraz typ niemiecko - japoński. Pierwszy z nich jest oparty zwłaszcza na rynkach finansowych, za to drugi na sektorze finansowym, gdzie najważniejszą funkcję w tym systemie pełnią banki uniwersalne. Jeśli chodzi o model anglosaski to niesłychanie ogromne znaczenie w tym systemie mają banki inwestycyjne, których głównym zadaniem jest zajmowanie się wszystkimi rozlicznymi usługami z dziedziny finansów.

Jeśli chodzi o system bankowy w Polsce to do jego zasadniczych fragmentów możemy aktualnie zaliczyć Narodowy Bank Polski, który pełni funkcję banku centralnego; Komisję Nadzoru Finansowego oraz także Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Do tego system bankowy w Polsce obejmuje także rozmaite banki spółdzielcze oraz banki komercyjne. Jeśli chodzi o Narodowy Bank (sprawdź www.pbsbank.pl) Polski (NBP) to wskazane jest wiedzieć, że pełni on trzy kluczowe role. Po pierwsze jest to bank emisyjny, który pełni główną rolę w obiegu pieniężnym. Po drugie jest to główny bank, jaki w stosunku do innych banków pełni funkcje regulacyjne, natomiast trzecią funkcją Narodowego Banku Polskiego jest aktywność jako kierowniczy bank państwa, który w szczególności zajmuje się obsługą bankową budżetu państw albo też prowadzeniem rachunków instytucji i rządu państwa.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:23:01
Tagi: banki, kasy oszczędnościowe