Świat nowoczesnego biznesu Poznaj go!

Czym jest system bankowy i jak prezentuje się teraz bankowość w Polsce?

System bankowy charakteryzuje obecnie całokształt każdych instytucji finansowych oraz bankowych, oraz także reguły, które drobiazgowo definiują ich stosunki z otoczeniem. Podstawą systemu bankowego jest oczywiście bank centralny wraz z bankami komercyjnymi, które sprawują jeden złożony układ. System bankowy określa też liczbę oraz typ rozmaitych placówek bankowych, które funkcjonują na terenie danego Państwa.

bankowość mobilna
Napisał: downloadsource.fr
Na podstawie: http://www.flickr.com
Współcześnie zdołamy wyszczególnić pięć fragmentów systemu bankowego, w skład jakich wchodzi bank kierowniczy, banki operacyjne oraz banki centralne, dodatkowo pośród fragmentów systemu bankowego znalazły się także kasy oszczędnościowe wraz ze spółdzielczością kredytową.

karty bankowe
Napisał: frankieleon
Na podstawie: http://www.flickr.com
System bankowy spełnia też kilka nadzwyczaj ważkich ról. Między innymi możemy wymienić funkcję rozliczeniową, stymulacyjną, alokacyjną, prócz tego ważkimi funkcjami systemu bankowego są również rola regulacyjna i emisyjna, funkcja depozytowo - kredytowa i także rola finansowo - doradcza.

Na świecie panują dziś dwa modele systemów bankowych - model anglosaski oraz typ niemiecko - japoński. Pierwszy z nich jest oparty zwłaszcza na rynkach finansowych, za to drugi na sektorze finansowym, gdzie najważniejszą funkcję w tym systemie pełnią banki uniwersalne.

Nie ociągaj się! Jeżeli spodobał Ci się nasz wątek, to czytaj również zus przeliczenie emerytury po 65 roku życia wniosek kolejne wiadomości na ten temat. Opracowaliśmy je dla Ciebie z przyjemnością.

Jeśli chodzi o model anglosaski to niesłychanie ogromne znaczenie w tym systemie mają banki inwestycyjne, których głównym zadaniem jest zajmowanie się wszystkimi rozlicznymi usługami z dziedziny finansów.

Jeśli chodzi o system bankowy w Polsce to do jego zasadniczych fragmentów możemy aktualnie zaliczyć Narodowy Bank Polski, który pełni funkcję banku centralnego; Komisję Nadzoru Finansowego oraz także Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Do tego system bankowy w Polsce obejmuje także rozmaite banki spółdzielcze oraz banki komercyjne. Jeśli chodzi o Narodowy Bank Polski (NBP) to wskazane jest wiedzieć, że pełni on trzy kluczowe role. Po pierwsze jest to bank emisyjny, który pełni główną rolę w obiegu pieniężnym. Po drugie jest to główny bank, jaki w stosunku do innych banków pełni funkcje regulacyjne, natomiast trzecią funkcją Narodowego Banku Polskiego jest aktywność jako kierowniczy bank państwa, który w szczególności zajmuje się obsługą bankową budżetu państw albo też prowadzeniem rachunków instytucji i rządu państwa.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:23:01
Tagi: banki, kasy oszczędnościowe

Artykuły

Tematyka

Artykuły archiwalne

Wpisy

Polecane wideo

O serwisie

Jeśli planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą, już ja prowadzisz lub po prostu chcesz rozwijać się jako pracownik i człowiek to nie mogłeś lepiej trafić. Nasz serwis internetowy przeznaczony jest dla wszystkich przedsiębiorczych ludzi, którzy pragną poznać świat biznesu i rozwijać się razem z nim.