Świat nowoczesnego biznesu Poznaj go!

Windykator nie taki straszny jak go piszą. Co wolno, a czego nie wolno podmiotom kontrolującym legalność mienia?

Firmy windykacyjne to niejasny i jeden ze szczególnie grząskich tematów do dyskusji. Polskie prawo ogólnie reguluje sytuacje, w których naruszający posiadacze własności i usług są upominani o zwrot lub wypłacenia. Okoliczności upomnień są z drugiej strony przeróżnie rozumiane, co prowadzi nierzadko do spotkań w sądach.


windykacja
Napisał: Andrius Repsys
Na podstawie: http://www.flickr.com
Firma windykacyjna prowadzi wiele działań koncentrujących się na dochodzeniu stosownych roszczeń i obronie koniecznej. Firma windykacyjna to formalna zapowiedź komornika – instytucji, która działa ze zlecenia sądu w celu wykonania wyroku egzekucyjnego. W celu wyjaśnienia okoliczności nieregulowania należności firma windykacyjna (S-A-F) śle do łamiącego prawo człowieka, firmy lub innej formy organizacji stosowne informacje i pouczenia. Są to przeważnie „przypominajki” prawne na temat uregulowania rat i innych zobowiązań w stronę wierzyciela.


W takim przypadku z prawnego punktu widzenia kluczowy jest kontekst informowania przez windykatora. W odróżnieniu do instytucji komornika nie jest on wykonawcą legalnego wyroku. Firma ma prawo przypominać dłużnikom o spłacie i regulacji innych zobowiązań w formie stosownych pism, maili czy telefonów. Z tym, że działania polegają przede wszystkim na skontaktowaniu się z dłużnikiem i przekazaniu należytych informacji. Następnie pozostaje oczekiwanie na reakcję. Nachalne przypominanie, mailowanie czy dzwonienie można uznać za rodzaj stalkingu. W takiej sytuacji sama firma windykacyjna czyni przestępstwo, które kończy się dochodzeniem na podstawie kodeksu karnego. Człowiek z firmy windykacyjnej nie może formalnie wejść na teren
windykacja
Napisał: Ttaaj
Na podstawie: http://www.flickr.com
domu dłużnika, grozić policją czy sądem, czy wpisywać na listy dłużników.

Jednakże przewodnim wyzwaniem przed którym stoi firma jest skądinąd prowadzenie negocjacji, które mają prowadzić do uregulowania sporu na linii wierzyciel-dłużnik. Od działań aktywnych windykatora do nachalnego nachodzenia dłużnika w pracy, przez skrzynkę mailingową na telefonach kończąc droga jest bardzo krótka. W momencie, kiedy firma windykacyjna jest w relacji z wierzycielem pełnomocnikiem (działa z poleceń wierzyciela), ma prawo do wystąpienia do dłużnika z pozwem o uregulowanie długów. Działania firm windykacyjnych kontroluje specjalny urząd państwowy (UOKiK).

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-02 09:48:34
Tagi: praca, windykacja, dłużnik, dyskusja

Artykuły

Tematyka

Artykuły archiwalne

Wpisy

Polecane wideo

O serwisie

Jeśli planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą, już ja prowadzisz lub po prostu chcesz rozwijać się jako pracownik i człowiek to nie mogłeś lepiej trafić. Nasz serwis internetowy przeznaczony jest dla wszystkich przedsiębiorczych ludzi, którzy pragną poznać świat biznesu i rozwijać się razem z nim.