Świat nowoczesnego biznesu Poznaj go!

W jaki sposób dobrze kierować przedsiębiorstwem?

W obecnych czasach, jakie cechuje ogromna konkurencja w niemalże każdej dziedzinie gospodarki liczy się skuteczność organizacji. Właściwe kierowanie firmą na każdym jej szczeblu jest jednym z kluczowych aspektów, które składają się na powodzenie przedsiębiorstwa.


W teorii ale również i w praktyce odnajdziemy wiele metod kierowania, które były wykorzystywane na przestrzeni dekad. Jedną z uznanych i skutecznych metod jest zarządzanie przez cele czyli tak zwane Management By Objectives - skuteczne zarządzanie przez cele. Jest to program, w jakim cele przedsiębiorstwa są jasno zdefiniowane, tak żeby pracownicy mieli konkretny obraz tego, w w jakim kierunku zmierza firma. Cele w firmie, która stosuje praktykę MBO są wspólnie ustalane przez menedżerów jak i podwładnych, a postęp pracy jest okresowo sprawdzany.


informacje
Napisał: Eli Christman
Na podstawie: http://www.flickr.com


Chryzantema wielkokwiatowa
Napisał: Dorcia


Istotną kwestią jest egzekwowanie konkretnych zasad podczas wyznaczania celów organizacji (w zgodzie z regułą SMART) - powinny być one umieszczone w kolejności ich priorytetów, powinny być zgodne z ogólną polityką przedsiębiorstwa a także realne do osiągnięcia a zarazem ambitne. Warto nadmienić, że w cały proces muszą być zaangażowani wszyscy podwładni, natomiast indywidualny wysiłek jest poświęcony wspólnemu celowi. Całość MBO możemy zdefiniować jako model, jaki w ostatecznym rozrachunku jest mocno skoncentrowane na osiąganiu założonych rezultatów. W taki sposób bardzo łatwo można sprawdzać progres prac a tym samym porównać pracowników na konkretnych stanowiskach.
Warto jednak pamiętać o tym, żeby samo dążenie do wykonania celów nie podburzało ducha zespołu i efektywnej współpracy. Dlatego też należy okresowo weryfikować czy zarządzanie przez cele w naszej firmie przynosi zakładany skutek i nie powoduje niepotrzebnych konfliktów.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-10-27 12:15:51
Tagi: konkurencja, moc, proces

Artykuły

Tematyka

Artykuły archiwalne

Wpisy

Polecane wideo

O serwisie

Jeśli planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą, już ja prowadzisz lub po prostu chcesz rozwijać się jako pracownik i człowiek to nie mogłeś lepiej trafić. Nasz serwis internetowy przeznaczony jest dla wszystkich przedsiębiorczych ludzi, którzy pragną poznać świat biznesu i rozwijać się razem z nim.