Świat nowoczesnego biznesu Poznaj go!

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż kwota wolna od podatku jest zdecydowanie za niska

Podatników czekają zmiany, bowiem od 1 stycznia 2016 roku mają zacząć funkcjonować przepisy zwiększające tak zwaną kwotę wolną od podatku. Co to oznacza w praktyce? Jakie będzie to miało skutki dla budżetu kraju, jak i pracowników oraz pracodawców?Zmiany spowodują, iż będzie żyło się lepiej, a może wręcz przeciwnie? Aktualnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł i nie była podwyższana od kilku lat. Proponowana ustawa ma to zmienić i urealnić w stosunku do aktualnej sytuacji społecznej i gospodarczej.

deklaracja pit
Napisał: Lucas Hayas
Na podstawie: http://www.flickr.com
Projekt zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku aż do 8 tys. zł. Adekwatnie do zwiększenia kwoty wolnej od podatku, ta zmniejszająca także zostanie podniesiona z 556,02 zł do aż 1440 zł. Co taki program PIT oznacza dla budżetu Polski? – mniejsze wpływy z podatku od osób fizycznych. To oznacza negatywne konsekwencje dla terytorialnych samorządów, których lwią część budżetu, blisko 40% stanowią właśnie wpływy z tego tytułu. Optymiści zakładają jednak, że dzięki takiemu rozwiązaniu powinien nastąpić wzrost konsumpcji, co z kolei przełoży się na zwiększenie wpływów do budżetu państwa od osób fizycznych. Czy PITy 2016 okażą się strzałem w dziesiątkę czy wręcz przeciwnie jeśli chodzi o finanse kraju, okaże się w praktyce. Bez spekulacji natomiast specjaliści twierdzą, że program PIT 2016 jest świetnym rozwiązaniem dla pracowników oraz pracodawców - https://pitax.pl/. Ci pierwsi powinni osiągać realnie wyższe zyski z tytułu stosunku pracy, gdyż wzrost kwoty wolnej od podatku będzie miał przełożenie na wzrost wynagrodzenia netto. Właściciele firm z kolei nie będą obciążeni dodatkowymi kosztami, a więc w praktyce będą mogli lepiej wycenić pracę swoich podwładnych, bez konieczności uszczuplania budżetu firmy - https://www.facebook.com/natalia.kopycka.3/posts/867160163404931.rozliczanie podatków
Napisał: GotCredit
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kwota wolna od podatku ma być podniesiona na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł że system podatkowy powinien brać pod uwagę możliwość dźwignięcia przez podatnika nakładanego podatku, uzależnionego od jego zdolności dochodowych. Trybunał określił także, iż aktualny system jest wadliwy, bowiem uzależniony jest od sytuacji społeczno-gospodarczej państwa, a tak nie może być w kraju demokratycznym. W jakim stopniu PITy 2016 przyczynią się do realnej poprawy życia typowego Polaka, bez dużej straty dla budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego a także pracodawców zarówno dużych jak i średnich i małych przedsiębiorstw dowiemy się po wejściu ustawy w życie, na początku roku.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-01-19 15:22:01
Tagi: dochód, podatki, zysk, budżet

Artykuły

Tematyka

Artykuły archiwalne

Wpisy

Polecane wideo

O serwisie

Jeśli planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą, już ja prowadzisz lub po prostu chcesz rozwijać się jako pracownik i człowiek to nie mogłeś lepiej trafić. Nasz serwis internetowy przeznaczony jest dla wszystkich przedsiębiorczych ludzi, którzy pragną poznać świat biznesu i rozwijać się razem z nim.