Świat nowoczesnego biznesu Poznaj go!

Czy ja to dobrze robię? Czyli co zrobić, aby łożyć podatki i dobrze je rozliczać oraz kogo prosić pomoc.

Zadaniem wszystkich Polaków jest żyć zgodnie z prawem, obrona kraju i oczywiście rozliczanie się z podatków. Jeżeli masz nadzieję, że dasz rady ominąć tą powinność, to niestety się mylisz. Jest instytucja, która pilnuje systemu prawa i rozliczeń i nazywa się Urząd Skarbowy Powszechna sytuacja w rodzinie: ojciec siada w godzinach popołudniowych przed laptopem, wykonuje kilka opłat przelewem z których większość to podatki. Co to w ogóle jest? W teorii jest to publicznoprawne, obowiązkowe oraz bezzwrotne świadczenia pieniężne na działalność państwową. To one są główne źródło dochodu państwa oraz pozwalają na finansowanie jego funkcjonowania.


księgowość
Jeśli już o tym mówimy, to oczywiście chodzi o na przykład opłacanie szkół, przychodni, budowę dróg czy wspieranie biednych. Stawki podatków różnią się od siebie. Możemy wyróżnić podatek PIT, CIT, od spadków i darowizn, rolny, leśny i wiele wiele innych. Obywatele Polski bardzo często obwiniają nasz system podatkowy w Polsce, gdyż jak twierdzą, płacą duże ilości pieniędzy, które później czasami są źle rozporządzane. W tym tekście nie postanowiłem jednak pisać swojego zdania w tej sprawie, ale skupić się na tym, że Polacy ogólnie nie radzą sobie w obliczaniu danych podatków. Jeśli posiadamy firmę utrapieniem jest dla posiadacza, żeby on to wszystko uzupełniał,nie mówiąc już o problemach podatkowych. Dlatego zatrudnia do tego specjalistów. I tak przykładem jest, że biznesmen z Olszyna zgłasza się z prośbą o pomoc doradztwo podatkowe - dobrze jeżeli w taki mieście jak Olsztyn masz możliwość skorzystania z usług doradztwa podatkowego.


Analogicznie na innych obszarach. W czym tak naprawdę oni nam pomagają? Jak możemy się domyśleć, fachowcy w tej dziedzinie objaśniają nam obszerne prawo podatkowe. Dodatkowo, mogą to jedynie robić osoby wpisane na listę doradców podatkowych, adwokaci czy radcy prawni. Zgłaszamy się do nich po specjalistyczne zdanie w danej sprawie, poradę w konkretnej sytuacji z zakresu powinności podatkowych lub też udzielenie nam pomocy w tym zakresie. Czy doradztwo podatkowe to jest to samo co księgowość? Jednak nie, gdyż biura rachunkowe prowadzą całą ewidencję rachunkową danego przedsiębiorstwa jak i prowadzenie ksiąg rachunkowych, za to doradztwo zajmują się samym konsultingiem.Jeżeli tylko mamy trudności podatkowe, uważam, że doradztwo podatkowe z Olsztyna, Warszawy czy innych miast będzie doskonałym miejscem, gdzie otrzymamy pomoc. Nie możemy się tego bać, prędzej czy później i tak to nastąpi.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-10-31 11:19:35
Tagi: dochód, PIT, konsulting, rozliczanie