Świat nowoczesnego biznesu Poznaj go!

W jaki sposób zabezpieczyć swoją własność intelektualną przed nieuczciwymi czynnościami firm konkurencyjnych?

W danej chwili mnóstwo ludzi stara się zdobyć pieniądze w nieetyczny sposób. Obecnie często słychać o przypadkach podkradania pomysłów, robienia identycznych produktów bądź bazowania na dobrze znanej marce.

Dlatego zwalczanie nieuczciwej konkurencji z każdym dniem przybiera na sile.
fotografia
Napisał: http://sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Trzeba więc zadbać o własne prawa autorskie ochrona winna mieć swój początek już w czasie zatrudniania własnych pracowników. Niejednokrotnie słyszymy o przypadkach wykradania koncepcji przez ludzi pracujących w danej firmie. Starczy zwykłym aparatem z komórki wykonać niezbędne zdjęcia, żeby wprowadzić na rynek wykradzione wzory. Nie tylko wynalazki są kopiowane. Własność intelektualna też jest obiektem kradzieży. Odnosi się do wytworów umysłu: wynalazków, utworów artystycznych oraz pisarskich oraz terminów, grafiki, symboli oraz wzorów stosowanych w handlu. Zawiera ona wytwory mające zastosowanie dla celów działalności gospodarczej, jak także utwory będące elementem praw autorskich. Własność intelektualna obejmuje prawa autorskie ochrona winna zatem odbyć się na drodze rejestracji. O przyznanie patentu na własny wynalazek należy się udać do właściwego Urzędu Patentowego w danym państwie. Trzeba na miejscu sprawdzić, czy wynalazek, znak towarowy lub wzór użytkowy spełnia wymogi uzyskania prawa wyłącznego. Po uzyskaniu takiego prawa otrzymuje się wyłączność korzystania z zabezpieczonego patentem rozwiązania lub oznaczania przez określony okres.dokumentacja patentowa
Napisał: Intel Free Press
Na podstawie: http://www.flickr.com
Patent chroni przez 20 lat ale prawo ochronne na znak towarowy i wzór użytkowy zabezpiecza przez 10 lat z możliwością przedłużenia na kolejne lata. Niestety otrzymanie prawa wyłącznego wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych wydatków. Ale jest to skuteczny sposób na zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Mając zabezpieczony przez prawo znak towarowy, markę lub inne koncepcje i produkty w każdym czasie można wejść na drogę sądową i żądać zwrotu wydatków poniesionych w wyniku nieuczciwego działania.

Warto więc w stosowny sposób strzec swoją własność intelektualną i przemysłową. Tylko w ten sposób skutecznie zwalczy się nieuczciwą konkurencję.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-09-21 11:43:22
Tagi: działalność gospodarcza, konkurencja, znak towarowy, urząd patentowy

Artykuły

Tematyka

Artykuły archiwalne

Wpisy

Polecane wideo

O serwisie

Jeśli planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą, już ja prowadzisz lub po prostu chcesz rozwijać się jako pracownik i człowiek to nie mogłeś lepiej trafić. Nasz serwis internetowy przeznaczony jest dla wszystkich przedsiębiorczych ludzi, którzy pragną poznać świat biznesu i rozwijać się razem z nim.