Świat nowoczesnego biznesu Poznaj go!

Co zrobić, jak nasz klient zostaje dłużnikiem? Zatrudnić firmę windykacyjną? Czasem to jedyne wyjście

Pozyskanie klienta przy ogromnej konkurencji na rynku jest niezwykle trudne, identycznie jak jego utrzymanie. Najprawdopodobniej stąd więc tak dużo firm twierdzi, że upominanie się o zaległą zapłatę może odstraszyć kontrahenta i spowodować jego odejście do innego dostawcy towarów lub usług.

skąd wziąć pieniądze?
Napisał: Andrius Repsys
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niestety tego rodzaju podejście jest dość niebezpieczne, bo klient może pomyśleć, że nie nie ma potrzeby śpieszyć się z uregulowaniem zaległej faktury i tym samym opóźnienie płatności może trwać bardzo długo. Trzeba pamiętać, iż upomnienie się o swoją należność jest normalne i zgodne z obowiązującymi w biznesie zasadami. Każda firma musi mieć określone procedury windykacyjne, odnoszące się do reakcji na brak uregulowania zapłaty już na wczesnym etapie przeterminowania faktury. Polubowna forma windykacji może odnosić się do bezpośredniej rozmowy z klientem albo korespondencyjnym poinformowaniu go o powstałej zaległości. Zdefiniowanie nowego terminu zapłaty należności to pierwszy krok do rozwiązania problemu z nierzetelnym klientem.Natomiast niewywiązanie się przez niego z pewnych ustaleń powinno być dość czytelnym sygnałem dla wierzyciela o nierzetelności klienta. Dalsza współpraca z taką firmą jest ryzykowna, a szczególnie stosowanie wobec niej odroczonego terminu spłaty należności. Jak ponaglenia i dobra wola nie wystarczają trzeba skorzystać z bardziej zdecydowanego środka, co oznacza wynajęcie indykacji. Firma windykacyjna ma opracowane procedury na wypadek trudnych klientów, którzy niezbyt śpieszą się z regulowaniem płatności, więc jesteśmy w stanie liczyć na dobre wyniki.

tego rodzaju procedury windykacyjne najczęściej przebiegają w ten sposób, że dłużnik ma szansę. Firma windykacyjna planuje z nim porozmawiać, przedkładając mu możliwości spłaty długu. Jeżeli to nie przynosi rezultatów stosuje się bardziej zdecydowane sposoby. Niestety, jak pokazuje życie, czasem te bardziej zdecydowane metody są niezbędne, aby odzyskać dług dla klienta. Pomimo to wielu jest klientów, jacy mieli przejściowe trudności finansowe, a jak już się poprawia czym prędzej pragną zwrócić dług. Dla tych klientów windykacja nie jest straszna, bo początkowe działania są na tyle spokojne, że dłużnik, jaki ma dobrą wolę i chęć zwrotu długu, zostanie potraktowany partnersko.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-09-09 13:46:19
Tagi: biznes, usługi, dług, zaległości